Reneszánsz Év 2008 Budapest - (2008. január 22. - 2009. január 21.)
Web: www.reneszanszev2008.hu/ Megalakult a Reneszánsz Év - 2008 Társadalmi Védnöki Testülete
2007. december 4. Hiller István oktatási és kulturális miniszter kilenc köztiszteletben álló közéleti személyiséget kért föl a Reneszánsz Év - 2008 rendezvénysorozat kedden megalakult Társadalmi Védnöki Testületébe.
A Testület tagjai: Dr. Gönczöl Katalin kriminológus, kriminálszociológus, az állampolgári jogok első országgyűlési biztosa; Dr. Hankiss Elemér Széchenyi-díjas szociológus; Dr. Király Júlia közgazdász, az MNB alelnöke; Dr. Ormos Mária Széchenyi-díjas történészprofesszor; Parti Nagy Lajos Kossuth-díjas író; Polgár Judit nemzetközi sakk nagymester, a női világranglista vezetője; Szekeres Pál tőröző és kardvívó, többszörös paralimpiai bajnok; Dr. Várszegi Asztrik pannonhalmi bencés főapát és Dr. Vekerdy Tamás pszichológus, oktatáskutató, író.
Hiller István a Védnöki Testület megalakulásakor elmondta, hogy a Testület a
Reneszánsz Év - 2008 minőségi garanciáját jelenti, a Testület tagjai a minőséget és a modern gondolkodást képviselik, ezek pedig a Reneszánsz Év - 2008 fő üzenetei is.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium rendhagyó kulturális évadot szervez Reneszánsz Év - 2008 címmel abból az alkalomból, hogy jövőre lesz Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója. Az évforduló alkalom arra, hogy az akkori - művészeti, kulturális, társadalmi, gazdasági tekintetben fellendülő - Magyarországra való visszatekintésen túl megmutassuk: mit jelent ma a reneszánsz.
Programjaink egyrészt fölidézik Mátyás király korát és szellemiségét, a reneszánsz és a humanizmus hagyományait, tudományos, kulturális, művészeti értékeit, az akkori Európát formáló világképet. Azt a kort, amelyben megszületett a "reneszánsz ember" eszményképe: olyan személyiség, aki kiveszi részét mindenből, az élet, a művészet és a tudomány kínálta összes lehetőségből.
Másrészt bemutatjuk a "modern reneszánszot", a jelen kezdeményező, kreatív kultúráját, a kulturális kormányzat modernizációs szándékait. Ezzel a párhuzammal szeretnénk megteremteni a két kor "párbeszédének" lehetőségét.
A Védnöki Testület tagjai olyan, széles társadalmi elismertségnek, köztiszteletnek örvendő jeles és humanista személyek, akikre - tevékenységük, hitvallásuk, a társadalmi életben betöltött szerepvállalásuk alapján - illik a modern értelemben is vett "reneszánsz ember" kifejezés.
A Reneszánsz Év 2008. január 22-én, a kultúra napján kezdődik, és egy évvel később ugyanezen a napon ér véget.
Mintegy százötven program, köztük számos kiállítás, tudományos konferencia, gasztronómiai esemény várja az érdeklődőket a 2008. január 22-én, a magyar kultúra napján kezdődő Reneszánsz Év keretében országszerte.
A programsorozatot Hunyadi Mátyás trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából rendezik meg.
A programhoz folyamatosan kapcsolódnak újabb települések, oktatási és kulturális intézmények, fesztiválok (gyulai reneszánsz karnevál, Királynék Tavasza, Bp. Tavaszi Fesztivál).
A kiállítások sorát a Szépművészeti Múzeum kezdi a Mediciek korát bemutató átfogó tárlattal és az Országos Széchényi Könyvtár Lux Pannoniae; Vitéz János és a magyarországi humanizmus kezdetei című kiállításával.
Magyarországon meghonosodott reneszánsz képzőművészet emlékeit mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria tárlata, a Budapesti Történeti Múzeumban pedig Mátyás király udvarát állítják a középpontba. Az itáliai reneszánsz majolikaművészet emlékeit vonultatja fel az Iparművészeti Múzeum kiállítása. Kiállítások:
Idő szerint | Cím szerint | Hely szerint 2008. márc. 14. (péntek) Egész nap - 2008. jún. 14. (szombat)
Országos Széchényi Könyvtár 2008. márc. 21. (péntek) Egész nap - 2008. júl. 5. (szombat)
Budapesti Történeti Múzeum 2008. jan. 24. (csütörtök) Egész nap - 2008. máj. 18. (vasárnap)
Szépművészeti Múzeum 2008. márc. 28. (péntek) Egész nap - 2008. jún. 20. (péntek)Nemzeti Galéria
Forrás:http://port.hu/pls/fe/festival.festival_page?i_festival_id=2359&i_city_id=-1&i_county_id=-1
Kapcsolódó hírek:
A reneszánsz
A reneszánsz éve 2008.
Hogyan jutott el a reneszánsz művészet Magyarországra?
Reneszánsz tavasz Budapesten